مشاوره هدايت تحصيلي همگام

 


مشاوره هدايت تحصيلي همگام 


 


 


 


 


هدايت تحصيلي همگام چيست ؟ 
مسعود شکوهي مديرکل امور مشاوره و تربيتي وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت مدارس با آمادگي کامل براي بحث آزمون هدايت تحصيلي 97 دانشآموزان برنامهريزي دارند و آزمونهاي روانشناسي و مشاورهاي براي بحث آزمون هدايت تحصيلي دانشآموزان برگزار ميشود. مديرکل امور مشاوره و تربيتي وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: امسال دو آزمون توانايي و رغبت براي دانشآموزان در نظر گرفته شده که پس از برگزاري تست آنلاين هدايت تحصيلي نتايج مورد ارزيابي قرار ميگيرد و در اين راستان در برخي مناطق در روزهاي پاياني اسفند اين آزمون برگزار شد و به طور کلي از ابتداي امسال براي تمامي دانشآموزان اين آزمونها اجرا ميشود. براي انجام اين آزمون بايد وارد سايت هدايت تحصيلي همگام شد. 


 


 


فرم يا نمونه برگ شماره 6 و 7 هدايت تحصيلي


آموزشوپرورش امسال براي سامانه هدايت تحصيلي پايه نهم دو نمونه برگ شماره 6 و 7 را تهيه کرده است که در فرم شماره 6 براساس بررسيهاي مشاورهاي، آزمونهاي استعداد و رغبت، نظر دانشآموز، نظر معلمان و خانواده، اعلام ميشود که  دانش آموز به کدام رشته برود، طبق اعلام مسئولان آموزشوپرورش فرم شماره 6 توصيهاي بوده و هيچ اجباري براي ورود به رشته خاص ندارد. 


فرم شماره7 که براساس نمرات سه سال دوره اول متوسطه تهيه شده، الويتهاي دانشآموز را به ترتيب در رشتههاي مختلف تعيين کرده است و براين اساس دانشآموزان به گروههاي «الف»،«ب»، «ج» و «د» تقسيم شدهاند که گروه «الف» در اولويت ثبتنام قرار دارد. به عنوان مثال اگر دانشآموزي در رشته تجربي اولويت «ج» را کسب کرده بايد منتظر بماند دانشآموزان گروههاي «الف» و «ب» ثبتنام کنند و اگر ظرفيت خالي ماند، ميتواند رشته تجربي را انتخاب کند. نمونه فرم هدايت تحصيليپايه نهم 97 را مي توانيد از طريق لينک ما مشاهده کنيد.


 


سايت هدايت تحصيلي وانتخاب رشته پايه نهم


هدايت تحصيلي را مي توان راهنمايي و مشخص کردن يک مسير براي ادامه تحصيل در رشته هاي مختلف تعريف کرد که بر اساس آن دانش آموزان بتوانند آگاهانه شاخه و رشته هاي هدايت تحصيلي خود را انتخاب کنند. 


انتخاب رشته پايه نهم حتما بايد بر اساس توانايي، علاقه، بازار کار و آينده نگري انجام شود و نبايد هيچ اجباري بر دانش آموز به سمت رشته هاي خاص وجود داشته باشد. هر چند که بايد دانش آموز در بعضي درسهاي رشته انتخابي، حداقل نمره تعيين شده را کسب کند در غير اينصورت ثبت نام دانش آموز در اولويت هاي چهارگانه صورت مي گيرد. نمونه سوالات آزمون هدايت تحصيلي را مي توانيد از طريق لينک ما مشاهده کنيد.


 


سال تحصيلي 97-98 يک سال متفاوتي خواهد بود چون که براساس اطلاعات منتشر شده از لحاظ انتخاب افراد شاهد افزايش ظرفيت هايي که اعلام شده هستيم. 


 


 


تاثير انتخاب رشته دبيرستان در آينده دانش آموزان
در روزگار فعلي ادامه تحصيل دانش آموزان تا گرفتن ديپلم ( يا پيش دانشگاهي ) عادي و فراگير شده است . پس سال هايي که هر روزش را با تاثير انتخاب رشته دبيرستان حداقل 2 الي 3 سال است . اما بعد از آن چه ؟ با وجود اينکه تغيير رشته از ديپلم به هر رشته ديگري مجاز است ولي آنچه که در سال هاي گذشته ديده ايم کمتر افرادي را مي توان يافت که سراغ اين کار مي روند. عمده دانش آموزان در رشته دبيرستان خود وارد دانشگاه شده و ادامه تحصيل مي دهند . ادامه تحصيلي که در سال هاي قبل به تحصيلات تکميلي يعني کارشناسي ارشد و دکتري هم کشيده مي شود . پس از آن هم انتظار ها از هر فردي استفاده مالي ( يا به عبارت بهتر استفاده عملي ) از تحصيلاتش است که همه را به سمت بازار هاي کار رهنمون مي کند . پس عملا رشته اي که در دبيرستان انتخاب مي کنيم نه تنها در دانشگاه بلکه در تمام سال هاي کاري زندگي مان هم همراهمان هست . اين قسمت خوب و روشن ماجراست . روي ديگر داستان اين است که در سال هاي گذشته شاهد اين اپيدمي هستيم که بيشتر افراد در شغل هايي مشغول به کار مي شوند که کمترين ارتباط را با رشته تحصيلي دانشگاهي آن ها دارد . و اين خود معضل بزرگ تري است که تا حد زيادي به همين انتخاب هاي دبيرستان و کنکور ما مرتبط هست . پس اگر قرار است که سال هاي آينده زندگي خود را در مسير درست پيش برويم و هيچ گاه از تصميمي که گرفته ايم پشيمان نشويم مهم است که وسواس کافي در سامانه انتخاب رشته دبيرستان به خرج دهيم و براساس آنچه که حس مي کنيم بيشترين تطابق را با ما و روحيات ما دارد تصميم گيري کنيم . 


براي دريافت پربازديد ترين مقالات درخت دانش بر روي لينک هاي رنگي زير کليک نماييد


معرفي رشته هاي دانشگاهي رشته تجربي


رشته دندانپزشکي بدون کنکور


برنامه مناسب براي قبولي در آزمون مدارس تيزهوشان 97


 


 


 


 


 


 


 


راههاي ارتباطي با کارشناسان و مشاوران درخت دانش


 


شماره تماس: 9099072943


 


کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh


اينستاگرام: سامانه مشاوره تحصيلي درخت دانش


 


به اميد موفقيت داوطلبان پر تلاش ايران عزيز


 


 


 


منبع این نوشته : منبع
رشته ,تحصيلي ,هدايت ,دانش ,آزمون ,دانشآموزان ,هدايت تحصيلي ,رشته دبيرستان ,دانش آموز ,ادامه تحصيل ,دانش آموزان ,آزمون هدايت تحصيلي ,هدايت تحصيل